شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
بسته
فیلترها

چگونه دفتر کار مناسب با طراحی داخلی اداری مناسب داشته باشیم؟

چگونه دفتر کار مناسب داشته باشیم؟

 

می توان گفت کسانی که دفتر کار دارند علاقه دارند، محیط دفترشان از هر نظر زیبا و مناسب جلوه کند و چشم مراجعه کننده را در بدو ورود به محیط آنجا میخکوب کند.به عبارت دیگر وقتی فضای ادارای را با رعایت اصول طراحی دکوراسیون دیزاین می نمایید باعث می شوید تا هم فضای آرام و مناسب داشته باشید و هم می تواند در روند بهبود و پیشرفت انجام فعالیت های افراد نیز بسیار موثر باشد. بنابراین طراحی داخلی اداری می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

به خصوص مراجعه کنندگان، چرا که وقتی این گونه محیط و دکوراسیون زیبا و در عین حال منظم را ببینند، بیشتر راغب به همکاری با شما می شوند، این می تواند یک پوئن مثبت برای مدیریت آن سیستم به حساب آید.

بهتر است بدانید یکی از مشکلاتی که طراحان برای طراحی داخلی اداری به طور مداوم با آن دست به گریبان هستند، تغییرات مداومی است که در ساختار اداری و همچنین پیشرفت تکنولوژی به وجود می آید. که باعث نیاز به فضاهای جدید و یا حذف فضاهای قبلی می شود. به طور کلی تصمیم گیری در خصوص فضاهای ثابت، فضاهای داخلی و همچنین چیدمان مبلمان اداری، از عوامل مهم در طراحی داخلی اداری و چگونگی انجام فعالیت ها به شمار می رود.

بهترین مبلمان را در اینجا بیابید!

بهتر است در ابتدای کار برای طراحی داخلی اداری به بررسی فضاهای داخلی که تشکیل دهنده ساختمان اداری است بپردازیم:

 

فضاهای اصلی ساختمان برای طراحی داخلی اداری:

 

باید در نظر گرفت که ادارات و موسسات بسته به نوع فعالیت‌شان به اتاق هایی با ابعاد و مشخصات معین نیازمند هستند. انواع این اتاق ها می تواند به صورت: اتاق پذیرش، هال انتظار، اتاق مصاحبه، اتاق کنفرانس، اتاق ناهارخوری، اتاق کمک های اولیه و... مطرح و تقسیم گردند.

 

به طور کلی می توانیم بگوییم که فضاهای اصلی یک مجموعه بزرگ اداری به چهار گروه قابل طبقه بندی هستند:

 

۱_ گروه اصلی ساختمان اداری

 

فضاهایی می باشند که به طور مستقیماً کار در آنجا صورت می پذیرد. همانند: اتاق های کارشناسی، اتاق های جلسات، اتاق های بایگانی، اتاق خدمات (در ارتباط با کار اداری، محل دستگاه فتوکپی و….).

۲_ فضاهای وابسته طراحی داخلی اداری

 

فضاهایی می باشند که به طور مستقیماً کار در آنها صورت نمی پذیرد. اما به جریان افتادن کارها کمک می کنند و معمولٱ در کنار فضاهای اصلی شکل می گیرند. همانند: سالن اجتماعات، کتابخانه، مرکز تلفن، مرکز رایانه، اطلاعات، نگهبانی و....

می مارت | طراحی داخلی اداره | فضا سازی | میز ناهار خوری 

۳_ فضاهای رفاهی

 

این فضاها همانطور که از نامشان پیداست، برای تامین آسایش کارکنان اداری پیش بینی می شوند و در کنار و نزدیک موارد بالا معمولٱ شکل می گیرند. همانند: نمازخانه، غذاخوری، آبدارخانه، فروشگاه تعاونی، مرکز کمک های اولیه، سرویس های بهداشتی و موارد خاص دیگر.

خرید بهترین میزهای ناهار خوری در می مارت

۴_فضاهای پشتیبانی

 

به فضاهایی گفته می شوند که به کل ساختمان سرویس می دهند و در کنار فضاهای ذکر شده فوق شکل می گیرند. همانند: محل تعمیر لوازم اداری، انبارهای اصلی و فرعی، اتاق های نظافت، تاسیسات مرکزی و کنترل آن در طبقات، رختکن و سرویس بهداشتی کارکنان خدماتی، پارکینگ ها و….

 

۵_فضاهای گردش

 

بدیهی است که ۴گروه اصلی فضاهای اداری که در موارد بالا نامبرده شد، بخش خالص زیر بنای ساختمان را شامل می شوند و فضاهای گردش آنها نیز می توانند به این صورت نامبرده شوند: گردش افقی و گردش عمودی.

 

_ گردش افقی

 

این فضاها شامل سطح زیر دیوارهای هر طبقه، راهروهای بین فضاهای اصلی، ورودی هر طبقه، رایزرهای تاسیساتی، و سایر موارد مشابه می باشد که در هر یک از گروه های 4گانه اصلی دارای مقادیر متفاوتی خواهند بود .

 

_ گردش عمودی

 

که شامل پله های ارتباطی طبقات، پله های فرار، آسانسور، پاگردهای طبقات و… می باشند.

 

تقسیم بندی فضاهای طراحی داخلی اداری چگونه است؟

 

در طراحی داخلی اداری، باید تمامی ریز فضاهای مرتبط به فضای اصلی را شناسایی کرد تا بتوان با در نظر گرفتن نیازها و خواسته های مرتبط، فضای اصلی و فضاهای کوچک مرتبط به آن را به بهترین شکل ممکن طراحی نمود.

 

فضاهای اداری هم همانند تمامی فضاهای دیگر دارای ریز فضاهایی می باشند که با کنار هم قرار دادن و همچنین مرتبط نمودن آنها، یک فضای اداری جهت انجام فعالیت های روزانه شکل بگیرد.

 

از معمولی ترین و اصلی ترین ریز فضاها در یک محیط ادارای و طراحی داخلی اداری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

_ورودی

_پذیرش

_مسیرهای دسترسی و راهروها

_دفاتر

_اتاق مدیریت

_اتاق کنفرانس

حال به چند مورد از آنها می پردازیم:

ورودی در طراحی داخلی اداری

 

نخستین قسمتی از یک فضا برای طراحی داخلی اداری می باشد که افراد را به محوطه اصلی هدایت نموده و نسبت به نوع کاربری فضا، دارای طراحی های مختلفی می تواند باشد. در طراحی این قسمت بایستی دقت و تمرکز لازم صورت پذیرد تا که حریم فضای مراجعه کننده نسبت به بیرون به طور کامل حفظ شود.

 

پذیرش در طراحی داخلی اداری

 

فضای بعدی که از قسمت ورودی به آن سمت سوق پیدا می کنید پذیرش می باشد که یک واحد اداری به حساب می آید. طراحی این فضا هم می تواند متناسب با نوع کاربری شامل فضاهای مختلفی همچون: قسمت منشی، قسمت انتظار و…. باشد.

 

بهتر است بدانید، طراحی دیوار پشت پذیرش از قسمت های مهم طراحی داخلی فضای ادرای تلقی می شود. متفاوت بودن طراحی این بخش باعث می شود که تمامی نگاه ها در وهله اول به این سمت و سو کشیده شود.

 

بسیاری از اتاق های پذیرش هم در دفاتر بازرگانی و همچنین سازمانی، محلی برای نمایش ویژگیهای آن شرکت یا سازمان هستند. همچون: نمایش لوگوی ساده ای که بر روی دیوار قرار دارد یا اینکه نمایش گسترده محصولات و گواهی نامه ها و جوایز و یا فعالیت هایی که در حال حاضر شرکت یا سازمان انجام می دهد.

 

مسیرهای دسترسی و راهروها

 

مسیرهای دسترسی و راهروها هم به نوبه خود دارای اهمیت ویژه ایی است، ارتباط میان بخش های مختلف را برقرار می سازد. به این خاطر اهمیت دارد که این فضا بعد از بخش پذیرش راهنمای مراجعین می باشد و آنها را به بخش های مختلف هدایت می کند. بهتر می باشد که مسیر دسترسی به فضای مدیریت از سایر مسیرها مجزا باشد.

 

در رابطه با اندازه عرض راهروها در طراحی داخلی اداری می توان گفت حجم رفت و آمد تعیین کننده است. در راهروهای طولانی باید به وسیله شکست های منطقی از یکنواختی راهرو جلوگیری کرد. و در محل تقاطع ها مثل پله ها و یا جلوی آسانسورها باید راهرو را عریض تر نمود. برای طراحی این فضاها، بهتر است استانداردهای زیر را در نظر گرفت:

 

بهتر می باشد که راهروهایی که به خروجی های اصلی منتهی می شوند و به عبارتی بار اصلی رفت و آمد را متحمل می شوند، عرضی معادل حداقل  ۱۵۰سانتیمتر داشته باشند. راهروهایی که میزان متوسط رفت و آمد در آنها صورت می گیرد نیز، باید دارای حداقل ۱۲۰سانتیمتر عرض باشد. و راهروهای میان ردیف های مسیرها باید عرضی برابر ۹۰سانتیمتر را دارا باشند تا رفت و آمد به سهولت انجام پذیرد.

انصراف از نظر
نظرات
07/11/1399 08:18 ق.ظ
I every timee spent my half аn һ᧐ur too гead tһis blog's posts аll thee tіme along witһ a mug
of coffee.

Caan Yoou Ꮇү web-site :: daftar Togel
قرعه کشی می مارت