شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
بسته
فیلترها

انواع آبکاری و رنگ کاری در صنعت شیرآلات ساختمانی

 آبکاری شیرآلات در گذشته نه چندان دور، در دکوراسیون داخلی چندان اهمیئتی نداشته بود و می توان اینگونه بیان نمود که عملکرد شیرآلات در آن زمان مهمترین عامل تعیین کننده در هنگام خرید بود. اما امروزه، با پیشرفت و همچنین از نظر دکوراسیون و زیبایی منزل توجه به ترکیب رنگی و ظاهر آشپزخانه و حمام و انواع آبکاری شیرآلات و رنگ کاری شیرآلات مهم تلقی می شود. 

تعدادی از شیرآلات بهداشتی می مارت

انواع آبکاری شیرآلات

اولین موادی که برای آبکاری شیرآلات استفاده می شد، نیکل بوده. به طور کلی می توان گفت قدمت آن به بیش از صد سال گذشته باز می گردد. اما به مرور زمان معروفیت خود را از دست داد. چرا که به اندازه کروم مقاوم نبود. به این خاطر از نیکل برای آبکاری شیرآلات پشیمان شدند. چرا که، نیکل به عنوان فلزی تقریباً نرم پس از مدتی استفاده از روی شیرآلات پاک و لایه برنجی زیرین به راحتی کدر و شروع به تیره شدن می کرد.و امروزه آبکاری کرم در شیرآلات بهداشتی جزو بهترین پوششها میباشد

با پیشرفت نمودن تکنولوژیکی پیدایش انواع آبکاری های بسیار مقاوم هم صورت گرفت. به عنوان مثال PVD، امروزه در آبکاری هایی که حتی از کروم هم که دربرابر ساییدگی و خراش مقاومت بیشتری دارند استفاده می شود.

شیرآلات بهداشتی 

روش آبکاری شیرآلات (نحوه آبکاری شیرآلات)

 

در حال حاضر شیرآلات را با آبکاری های زیر می شناسند.

کروم، سفید و مشکی، مسی، کروم (فلزی است سخت، شکننده و به رنگ سفید- نقره )، نیکل (رنگ سفید و شبیه به نقره اما کمی متمایل به زرد )، طلایی، طلامات، صدفی و زیتونی.

همه اینهایی که در بالا نام بردیم در رنج های قیمتی متفاوت در بازار عرضه می شوند. اما نمی توان منکر شد که آبکاری کروم همچنان جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

 

آبکاری PVD

 

مقاوم ترین نوع آبکاری، آبکاریPhysical Vapor Deposition) PVD) یا رسوب گذاری فیزیکی از بخار فلز می باشد. بهتر است بدانید در این نوع آبکاری، لایه هایی بسیار خالص در اثر تبخیر در شرایط خلأ بر روی سطوح جامد تشکیل می شود.

انواع شیرآلات رنگ PVD

 

بهترین و مقاوم ترین آبکاری شیرآلات کدام است؟

 

بی شک می توان گفت آبکاریPVD شیرآلات به دلیل نوع ته نشین شده لایه آبکاری بر روی سطح، به عنوان مقاوم ترین و بهترین آبکاری شیرآلات به عنوان اولین به حساب می آید.

بعد از آن آبکاری نیکل-کروم قرار می گیرد. چرا که این نوع آبکاری برای شیرآلات قدیمی ترین و رایج ترین نوع بوده است و مقاومت و کیفیت بالایی نیز دارد.

سومین رده بندی به روش رنگ کاری الکترواستاتیک می رسد. چرا که به دلیل پخته شدن در کوره دوام خوبی در تست های آبکاری نشان می دهد.

تکنیک رسوب دهی الکتروفورتیک (EPD) هم در مرتبه چهارم مقاومت قرار می گیرد و برای آبکاری شیرآلات نسبت به روش هایی که در بالا یاد شده در اولویت نمی باشد. علت آن هم خش پذیری و احتمال آسیب به لایه زیرین از ناحیه همین خش ها می باشد.

نکاتی در رابطه با انتخاب بهترین رنگ کاری شیرآلات

انواع شیرآلات و آبکاری شیرآلات

برای انتخاب کردن مناسب ترین رنگ آبکاری شیرآلات بهتر است به این نکات توجه داشته باشید:

۱_اگر به تمیزی حساسیت بیش از اندازه نشان می دهید، بهتر است شیرآلات مات را انتخاب نمایید. چرا که اثر انگشت و قطرات آب روی آن باقی نمی ماند. اما شیرآلات براق جزئیات و ظرافت شیرآلات را بهتر می تواند به نمایش بگذارند. 

۲_ آبکاری های برنجی جدید هم دیگر شبیه به اشیاء برنجی و براقی که در قدیمی بودند نیستند. بلکه به جای ته رنگ سبز کلاسیک، بیشتر زمینه طلایی را دارند. آبکاری طلایی، رنگی شیک برای شیرآلات و لوازم جانبی در حمام های سرتاسر سفید می تواند باشد.

۳_ می توانید در یک حمام از چند رنگ آبکاری شیرآلات استفاده نمایید. چرا که چنین ترکیبی به حمام بُعد زیبایی می بخشد. فقط باید در نظر داشت باشید که هارمونی، کلید ایجاد فضایی یکدست می باشد. به طور مثال نیکل مات به همراه برنز مات با یکدیگر هماهنگی دارند و می توانند زیبایی بیشتری به حمام دهند.

۴_ شما می توانید از آبکاری های خنثی مانند: کروم، نیکل و استیل استفاده کنید چون به هر زمینه ای می آیند به عبارتی می توان آنها را با لوازم دیگر حمام مثل آویز حوله و دستگیره های در هماهنگ ساخت. در این زمینه کروم براق محبوب ترین آبکاری و همچنین مقرون به صرفه ترین می باشد. نیکل، رنگی گرم تر و خاص تر است و آبکاری استیل هم که رایج ترین رنگ آبکاری شیرآلات در آشپزخانه ها به حساب می آید، مناسب حمام و دستشویی هم می باشد و فضای جالبی را ایجاد می کند.

انصراف از نظر
قرعه کشی می مارت